Tenisový klub Tk 77 Skalica

Nezaradené

AKO TRÉNOVAŤ EFEKTÍVNE A ZA MENEJ

Rodičia sa často oprávnene sťažujú, že tenis je finančne veľmi náročný šport. Prenájom tenisových dvorcov, súkromní tréneri, výstroj a cestovanie na turnaje stojí stovky eur mesačne.

Preto je nesmierne dôležité, aby rodičia zbytočne neplytvali množstvom peňazí na nezmyselnom počte tréningov a predražených tréneroch. Tenis sa dá hrať aj lacnejšie. Stačí sa držať štyroch základov efektívneho tréningového procesu.

Základy efektívneho tréningového procesu sú :          

 1. Správny výber trénera
 2. Vhodné rozloženie tenisových tréningov
 3. Počet odtrénovaných hodín
 4. Individuálna práca a motivácia

1.Správny výber trénera

 

Správny výber trénera je tým najdôležitejším zásahom rodiča do tréningového procesu hráča. Nevhodný tréner môže dieťa naučiť zlým technickým návykom, ktorých odstránenie stojí množstvo úsilia a peňazí. Prvým krokom rodiča pri výbere trénera by malo byť kontaktovanie rodičov úspešných hráčov, ktorí majú viac skúseností. Tréner, ktorý je vhodný pre jedného hráča, však nemusí byť vhodný pre iného. Z toho dôvodu je veľmi dôležité brať ohľad aj na povahové vlastnosti hráča i trénera. Aby tréner spĺňal základy efektívneho tréningového procesu, mal by trénovať viac detí na podobnej výkonnostnej úrovni, čo mu umožní lepšie a lacnejšie rozloženie tréningov. Mladšie deti nepotrebujú, aby ich tréneri boli bývalí svetoví hráči so skúsenosťami ATP, alebo WTA. Takýto tréneri stoja rodičov veľa peňazí a malým deťom nemôžu odovzdať ich najväčšie výhody, akými sú ich vysoká výkonnosť a hráčske skúsenosti.

2.Rozloženie tenisových tréningov

Finančne dobre zabezpečení rodičia platia veľmi veľa peňazí za množstvo individuálnych tréningov pre ich deti, pričom takýto tréningový postup je vzhľadom na jeho efektivitu veľmi nákladný. Individuálne tréningy sú pre deti málo motivujúce vzhľadom k tomu, že sa nemajú s kým porovnávať. Hráči, ktorí vhodne skombinujú rozloženie tenisových tréningov, sa môžu naučiť oveľa viac za menej peňazí.

Rozloženie tenisových tréningov môže byť:

 • Individuálne
 • Dvaja hráči na dvorci
 • Traja hráči na dvorci
 • Štyria hráči na dvorci
 • Päť a viac hráčov na dvoch dvorcoch

Kým deti menej solventných rodičov často trénujú bez individuálnych tréningov, deti z vyššie postavených rodín preferujú hlavne individuálne tréningy. Efektívny tréningový proces je zložený z kombinácie tréningov, kde individuálny tréning zaberá len 30% až 60% tréningového procesu, pričom správna kombinácia závisí od veku a výkonnosti hráča.

3.Počet odtrénovaných hodín

Správny počet odtrénovaných hodín je alfou a omegou pre efektívny tréningový proces. Počet odtrénovaných hodín by nemal byť nízky, ani príliš vysoký v závislosti od veku a fyzickej pripravenosti hráča. Priemerný týždenný počet odtrénovaných tenisových hodín by mal byť:

5-8 rokov 3-5 hodín
8-10 rokov 5-7 hodín
10-14 rokov 7-12 hodín
14-18 rokov 12-17 hodín
18 a viac rokov 17-22 hodín

 

Príliš nízky, tak ako aj príliš vysoký počet odtrénovaných hodín je zbytočným plytvaním času a peňazí. Pre efektívny tréningový proces nesmie byť tréningov príliš veľa, aby hráč nechodil na tréning unavený a ani príliš málo, aby neprišla stagnácia. Veľa rodičov nevie, koľko hodín tréningu je pre ich dieťa správne. Nízke množstvo tréningov berie ich deťom reálnu môžnosť hrať tenis na vrcholovej úrovni, vysoké množstvo spôsobuje zranenia. Pre správny počet odtrénovaných hodín je potrebné počúvať rady skúseného trénera a telo hráča. Fyzicky vyspelejší hráči, môžu trénovať viac, ako iní, bez ohľadu na ich vek. S rastúcim množstvom odtrénovaných hodín by mal stúpať aj počet kompenzačných a regeneračných jednotiek.

4.Individuálna práca a motivácia

Každý hráč môže trénovať aj bez toho, aby musel za každú odohranú hodinu zaplatiť. Ako príklad uvediem olympijského víťaza zo Soulu 1988, Miloslava Mečířa, ktorý okrem vlastných tréningov hrával aj s rekreačnými, alebo oveľa slabšími hráčmi, len aby strávil na dvorci čo najviac času. Veľké množstvo hráčov dotrénuje svoj platený tréning, a tým to pre nich končí.

Existuje mnoho spôsobov, ako trénovať zadarmo, alebo lacnejšie : 

 • Hrať so slabšími hráčmi mimo svojich tréningov
 • Hrať o stenu
 • Trénovať podanie aj bez trénera
 • Behať
 • Posilňovať
 • Čítať tenisovú literatúru
 • Študovať tenisové zápasy

Individuálna práca v kombinácii s efektívnym tréningovým procesom zabezpečuje množstvo kvalitných tréningov za minimálnu cenu. Tento tréningový proces je vhodný pre všetkých rodičov bez ohľadu na ich finančnú situáciu. Množstvo tenisových legiend vyrastalo v ťažkých a skromných podmienkach, z ktorých dokázali vyťažiť maximum. Práve ťažké podmienky v detstve im dodali potrebné morálne povahové vlastnosti, ktoré ich dostali na popredné miesta vo svetovom rebríčku. Typickým príkladom je najlepí hráč sveta, Novak Djokovic, ktorý trénoval počas vojny vo vypustenom bazéne. Deti, ktoré majú všetko počom túžia sú v nevýhode oproti deťom, ktoré majú silnú motiváciu hrať tenis, aby to, po čom túžia, mohli raz dosiahnuť.

Autor článku: Marek Šrámek

Prebrané so súhlasom autora z www.tennisservis.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *